DZIEŃ DOBRY!
Informujemy, że III Piknik WIT odbędzie się 26 czerwca tj. w czwartek, ale tym razem w SKSie. Tradycyjnie zaproszenia otrzymacie Państwo drogą mailową z prośbą o potwierdzenie udziału w imprezie.
Za nami pierwsze spotkanie Rady Społecznej Wydziału Informatyki i Telekomunikacji kadencji 2024-2028, która liczy 14 członków.
Przewodniczącym Rady ponownie został Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia. Z kolei wiceprzewodniczącymi są: Maciej Dziedzic (Nokia), Krzysztof Raszczuk (InsERT) i Janusz Wrobel (Neurosoft). Gratulujemy!
TEMATY MIESIĄCA
Dr hab. inż. Mariusz Topolski – to kolejny naukowiec z naszego wydziału, który otrzymał stopień naukowy doktora habilitowanego. WIT może się pochwalić również dwunastoma nowymi doktorami. Gratulujemy!
67 osób z naszej uczelni, w tym sześć z WIT otrzymało Krzyże Zasługi oraz Medale za Długoletnią Służbę – odznaczenia nadane przez prezydenta RP. Zostały one wręczone w piątek 11 kwietnia podczas uroczystości w budynku H-14. Gratulujemy!
W uznaniu zasług dla rozwoju naszej uczelni 27 osób otrzymało Złote Odznaki Politechniki Wrocławskiej. Jest wśród nich 11 osób z WIT. Wyróżnienia, nadawane szczególnie zasłużonym pracownikom i pracowniczkom, wręczył prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr. Gratulujemy!
Czy da się skutecznie prognozować poziom zanieczyszczenia powietrza w miastach, które nie mają rozbudowanej sieci pomiarowej? To wyzwanie postawili uczestnikom międzynarodowego hackathonu Air Pollution Prediction&Modeling Hackathon naukowcy z naszego wydziału. Konkurs, który rozpoczął się 22 kwietnia w Kitakyushu w Japonii, jest pierwszym z wielu działań prowadzonych wspólnie z japońskimi partnerami w ramach Expo 2025 w Osace.
W kwietniu odbyły się dwa seminaria w ramach dyscypliny naukowej Informatyka Techniczna i Telekomunikacja. Prelegentami byli dr hab. inż. Henryk Maciejewski, prof. uczelni oraz goście z Niemiec, prof. Uwe M. Borghoff i prof. Klaus Buchenrieder.
ZDJĘCIE MIESIĄCA
Uczniowie szkół średnich z regionu, ale też bardziej odległych miejsc w Polsce takich jak Rzeszów czy Słupsk pojawili się na Dniu Otwartym na WIT. Dziękujemy za liczny udział! A naukowcom, studentom i kołom naukowym WIT za zaangażowanie, zaprezentowanie oferty wydziału i niestrudzone odpowiadanie na nurtujące uczniów pytania.
Zainteresowanych studiami na naszym wydziale przyciągnęły m.in. takie tematy jak: obliczenia kwantowe, sztuczna inteligencja, tworzenie gier komputerowych czy rozpoznawanie emocji za pomocą sygnałów biometrycznych.
JEDNYM ZDANIEM
Docierają do nas informacje o problemach z otrzymywaniem WITlettera. Wszystkich, którzy się zapisali, ale go nie otrzymują, prosimy o kontakt na adres promocja.wit@pwr.edu.pl.
Przypominamy, że archiwalne wydania WITlettera można znaleźć na stronie.
Przytłaczają Cię codzienne wyzwania? Konflikt w pracy lub na uczelni spędza Ci sen z powiek? A może chcesz rozwijać swoje kompetencje interpersonalne i lepiej radzić sobie ze stresem? Skorzystaj z oferty nowej jednostki – Działu Wsparcia Psychologicznego i Mediacji.
Kolejne seminarium w ramach dyscypliny naukowej Informatyka Techniczna i Telekomunikacja odbędzię się 7 maja. Prelegentem będzie dr hab. Piotr Bródka, prof. uczelni z Katedry Sztucznej Inteligencji. Temat wykładu – „Procesy rozprzestrzeniania w sieciach złożonych – od chorób do wpływu społecznego".
Cztery projekty, w które są zaangażowani naukowcy z naszego wydziału zakwalifikowały się do finału konkursu Polytechnica Nova 2025. W sumie znalazło się w nim piętnaście propozycji. Do końca kwietnia ich autorki i autorzy muszą przygotować rozszerzone opisy pomysłów. Potem przyjdzie czas na prezentacje i głosowanie. Zwycięzców poznamy 23 maja.
Z KATEDR
Mgr inż. Anna Grytsko z Katedry Telekomunikacji i Teleinformatyki zwraca się z propozycją wykładu, który miałby się odbyć 29 maja o godz. 11:00.
Prelegent: prof. Mohammad Hossein Zarifi.
Temat: „Microwave/RF Devices and their Interactions with Novel Nano-Materials for Sensing and Communication Applications". Szczegóły znajdują się tutaj.
Chęć udziału należy zgłosić mailowo na adres anna.grytsko@pwr.edu.pl do 1 maja. By wykład się odbył musi zebrać się minimum 20 osób.
Mgr inż. Karol Puchała z Katedry Systemów i Sieci Komputerowych zaprasza na szkolenie z zakresu sieci komputerowych, które poprowadzą przedstawiciele firmy A-LAN Technologie. Spotkanie odbędzie się 12 maja.
W imieniu dr. hab. inż. Piotra Bródki, prof. uczelni z Katedry Sztucznej Inteligencji zapraszamy do wypełnienia ankiety. Dotyczy ona projektu Kropelk@PWr. Profesor jest jednym z jego autorów. A projekt zakwalifikował się do finałowej części trzeciej edycji konkursu Polytechnica Nova. Zakłada budowę sieci automatów do dystrybucji wody pitnej dla społeczności PWr. Ankieta ma pomóc w określeniu potrzeb i oczekiwań co do rodzaju dystrybutorów i ich lokalizacji.
STUDENT NEWS
Oferty staży i praktyk studenckich oraz inne ważne informacje dotyczące m.in. hackathonów znajdziecie w zakładce Ogłoszenia.
Staże letnie w NOKII - Summer Trainee 2025. Krótkoterminowy płatny staż pozwala rozpocząć podróż w świecie IT i Telecom. Jako stażysta można zdobyć pierwsze doświadczenie i uczyć się od najlepszych ekspertów w tej dziedzinie. Staż trwa zazwyczaj 3 miesiące od lipca do września.
Płatne programy stażowe w Ocado Technology – rekrutacja 2025. To propozycja dla szukających miejsca, gdzie można rozwijać swoje umiejętności w praktyce, pracować z nowoczesną technologią i uczyć się od świetnych ekspertów.
Nomtek Labs poszukuje pasjonatów nowych technologii na stanowisko praktykanta. Jeśli jesteś studentem i marzysz o pracy przy nowatorskich projektach w obszarze oprogramowania zorientowanego na użytkownika – ta oferta jest dla Ciebie!
Cloudfide szuka Junior Engineera. To propozycja dla osób ciekawych świata, chętnych do nauki i rozwoju, z analitycznym podejściem do problemów i zainteresowanych programowaniem. Nie trzeba być jeszcze ekspertem. Firma oferuje wsparcie w wejściu do świata IT.
Mamy 3 nowe Koła Naukowe:
ALIVE, działające na styku sztucznej inteligencji, medycyny, internetu rzeczy i robotyki. Opiekunką naukową koła została dr inż. Natalia Piórkowska.
Genetic Algorithms ‘N’ Great Structure Analyzing Solvers, którego celem jest rozwijanie wiedzy z zakresu algorytmów ewolucyjnych, optymalizacji i sztucznej inteligencji. Opiekunem jest dr hab. inż. Michał Przewoźniczek, prof. uczelni.
InforMusic, zrzeszające studentów zainteresowanych zastosowaniem technologii informatycznych w muzyce. Opiekunami są dr inż. Marek Kopel i dr Maciej Walczyński.
Druga Konferencja Kół Naukowych i Aktywnych Studentów WITKoN odbyła się we wtorek, 15 kwietnia. W programie wydarzenia znalazły się 3 sesje networkingowe i 11 prelekcji, podczas których prezentowano koła i ich osiągnięcia.
Chcesz poznać kulisy pracy architekta oprogramowania oraz dowiedzieć się, co się z tym wiąże? Chcesz usłyszeć o nowinkach i innowacjach wdrażanych przez Capgemini? Zapraszamy na wykłady z innowacji i architektury Capgemini na naszym wydziale.
Zbliża się trzecia edycja Ogólnopolskiej Konferencji Studenckiej „Student Cybernetics Symposium” organizowanej przez Wydział Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej. Wydarzenie odbędzie się w dniach 20-21 maja w Budynku Głównym Wojskowej Akademii Technicznej.
WI + [P/T] + owiec
Bartosz Brejna, student Informatyki Stosowanej otrzymał stypendium ministra nauki i szkolnictwa wyższego na rok akademicki 2024/2025. To jednorazowe wsparcie w wysokości 17 tys. zł przyznane za znaczące osiągnięcia. Stypendystami ministra zostało w sumie 13 studentów PWr. Gratulujemy!